Užitkový versus reprezentativní anglický trávník

20.11.2016
Anglický reprezentativní trávník
Anglický reprezentativní trávník

Možná někoho svým uvedeným nadpisem provokuji, a někdo možná vůbec netuší, v čem se provokace skrývá. Pojďme se na problematiku užitkového a reprezentativního okrasného trávníku podívat trochu podrobněji.

My lidé jsme od přírody ve vztahu vnímání pojmů "užitkový vs. reprezentativní" od přírody nějakým způsobem naprogramováni. Nikoho z nás nenapadne přijít na ples v pracovních montérkách z Vaší zahrady, ale vždy si obléknete to nejreprezentativnější oblečení. Tažné zařízení k autu můžete přimontovat jak na běžný vůz, tak samozřejmě i na nějaký kabriolet či Ferrari. Vím, myslíte si, že i v montérkách se nechá tancovat a kabriolet přívěsný vozík s nákladem také uveze, ale neděláme to tak - nejsme na to od přírody "naprogramováni".

Toto naše vnímání bychom neměli a bohužel ho ani nemůžeme aplikovat ve vztahu k Vašemu trávníku. Zde je to přesně naopak. Název titulku by tedy správně měl být "užitkový = reprezentativní trávník".

Pořád stále nerozumíte?

Užitkový trávník znamená, že si jej budeme plně užívat bez jakéhokoliv omezení. Je to plocha, kde budou běhat pejskové či jiní domácí mazlíčci, budeme tam s dětmi hrát fotbálek, badminton, běhat a honit se. Ale také i jenom ležet a odpočívat v parných letních dnech.

Reprezentativní ("anglický") trávník znamená, že bude na dotek a pohled krásný, rovnoměrně střižený, bude výrazným designovým doplňkem Vašeho domu (něco jako to Ferrari).

Tyto reprezentativní travní plochy vznikly v ½ 19. století v Anglii v době masivního rozvoje sportů jako je golf, kriket, tenis, atd... Až následně se stejně udržované a vytvořené plochy pro sportovní účely začaly přesouvat k domům.

Nevěříte? Jděte na prvoligový fotbal, jděte se podívat na golfové hřiště. Kolik lidí se zde za den vystřídá, kolik "golfových řízků" udělají hráči na velmi malé ploše při druhé ráně po odpalu? Ano jsou to maximálně zatěžovaná místa.

Reprezentativní trávník není nic jiného než krásný silný a zdravý trávník, který vydrží mnohonásobné intenzivní zatížení viz. mlýn v Ruggby (několik obrovských chlapů přetlačujících se o mýč a zapírajících se kopačkami v trávníku). Nebýt správné technologie, postupů a péče o trávník nikdy by nebylo možné jej takto zatěžovat. Navíc jako bonus je oproti vašemu původnímu trávníku krásný a estetický.

Takový trávník, sečený v pravidelných intervalech má podstatně vyšší užitnou hodnotu, než trávník samovolně rostoucí a sekaný jednou za čas.

Radek Kalous