Ekologičnost reprezentativních trávníků

20.11.2016
revitalizace trávníku
revitalizace trávníku

Poslední dobou slýchávám poměrně dost názorů na neekologičnost upravených travních ploch a hlavně se to vztahuje k reprezentativním, krásným anglickým trávníkům.

Svým způsobem ekologům rozumím. Na těchto plochách mizí biodiverzita, plochy jsou stejně vysoké, krátké, složené z omezeného druhu trav. Však ani klíšťatům se tam nelíbí a tak tam nejsou.

Jenže je opravdu uděláno pro ekologii více tím, že nechám trávu růst samovolně, nebudu řešit "plevely" v trávě v podobě sedmikrásek, jetelu, smetánky lékařské, kokošky pastuší tobolky, ... ?

Jako aktivní golfista bych Vás rád opět zavedl na procházku po golfovém hřišti. Odpaliště, ferveje, greeny - jsou plochy stejné jako Váš reprezentativní anglický trávník okolo domu. Pouze střihané na jinou výšku. V okolí těchto drah ale najdete velké množství vysoké trávy, dále travní plochy, které se vůbec neudržují, spoustu remízků, ... Jo golfisti už Vás slyším, to je tam proto, aby mi to ztížilo hru. Vždyť není nic horšího, než hrát z hustého vysokého rafu. Omyl. Hlavní důvod je zvýšení biodiverzity, estetičnosti a pak také té golfové škodolibosti k potrápení při hře.

Co ale tedy s tím? Jak vyřešit dilema reprezentativní krásný anglický trávník a ekologie? Velice jednoduše. Přidejte si okolo Vašeho domu další výrazný a okrásný travní designový prvek v podobě plochy s lučním kvítím (dnes se to hodně objevuje ve městech). Ekologii tím výrazně více zlepšíte, než kdyby jste neudělali nic a měli okolo domu trávu samovolně rostoucí a sekanou 1 x za 14 dní.

Radek Kalous